Farabi

FARABİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ TANITIM YAZISI

Farabi Değişim Programı nedir?

Farabi Değişim Programı, Türkiye’deki üniversiteler arasında bir dönem (Sadece Güz Dönemi) ya da bir yıl (Güz+ Bahar Dönemi) öğrenci hareketliliğine olanak sağlayan bir programdır.

Her istediğim Üniversitede Farabi Öğrencisi olabilir miyim?

Yalnızca üniversitenizin anlaşmalı olduğu üniversitelerden birinde Farabi Öğrencisi olabilirsiniz. Hacettepe Üniversite’sinin, Farabi Değişim Programı kapsamında protokol yapmış olduğu üniversitelerin listesi linkte yer almaktadır. http://www.farabi.hacettepe.edu.tr/anlasmalar.shtml

Farabi Öğrencisi olabilmem için ön şartlar nelerdir?

Ön Lisans ve Lisans öğrencisiyseniz, ilk yılınızı tamamlamış olmanız ve genel not ortalamanızın en az 2.00/4.00; Yüksek lisans ve doktora öğrencisi iseniz de; ilk yarıyılınızı tamamlamış olmanız (Hazırlık ve Bilimsel Hazırlık dönemlerinde başvuruda bulunamazsınız.) ve genel not ortalamanızın en az 2.50/4.00 olması gerekiyor. Sonuç olarak Farabi değişim programı 2. sınıfta başlamaktadır.

Alttan dersimin kalması ya da dönem uzatmış olmam bu programdan faydalanmama engel mi?

Hayır. Kayıtlı olduğunuz üniversitenin uygun bulması halinde programdan faydalanmanız konusunda bir engel bulunmamaktadır. Alttan kalan derslerini programınızın uyuşması halinde gittiğiniz üniversitede de alabilirsiniz.

Yüksek Lisans veya Doktora öğrencisiyim. Tez Döneminde de Farabi Öğrencisi olabilir miyim?

Tez Danışmanınızın ve kayıtlığı olduğunuz üniversitenin uygun görüşü ile başvuruda bulunduğunuz üniversitenin de kabulü doğrultusunda, tez döneminde de Farabi öğrencisi olabilirsiniz.

Programdan yaralanmak için herhangi bir ücret ödemem gerekiyor mu?

Hayır. Aksine YÖK, Farabi Değişim Programına katılan öğrencilere karşılıksız olarak burs vermektedir.

Araştırmamı yaptım, kararımı verdim. Ne zaman ve nasıl başvuru yapabilirim?

2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren yalnızca bir kez (Mart ayında) sadece Güz ya da Güz+ Bahar dönemleri için başvuru kabul edilmektedir. 15 Marttan önce Üniversite Farabi Kurum Koordinatörlüklerinin belirleyeceği tarihler arasında devam etmekte olduğunuz üniversitenin başvurularla ilgili yapmış olduğu duyuruları (Farabi web sitesi ve afiş) takip ederek başvurunuzu belirtilen dönemde yapabilirsiniz. Farabi Değişim Programı hakkında daha ayrıntılı bilgi için, http://www.farabi.hacettepe.edu.tr/50_farabi_cep_kitabi.pdf linkinden yararlanabilirsiniz.

Hacettepe Üniversitesi İİBF Sosyal Hizmet Bölümü
06800 Beytepe Ankara
Telefon: +90 (312) 297 63 62; 297 63 63; 297 63 64 - Faks: +90 (312) 297 63 65
Sorumluluk Sınırı